عوامل موثر در کیفیت داخلی تخم مرغ پوسته

عوامل موثر در کیفیت – داخلی تخم مرغ پوسته

https://uromsaderat.ir/

مقدمه موثر در  کیفیت داخلی تخم مرغ |

مشگلات مربوط به کیفیت داخلی تخم مرغ در حال حاضر سالانه میلیون ها دلار به این صنعت خسارت وارد می کند کیفیت پوسته تخم مرغ و کیفیت پوسته تخم مرغ و کیفیت داخلی تخم مرغ در صنعت تخم مرغ دارای اهمیت زیادی است کیفیت پوسته تخم مرغ به اندازه تخم مرغ وزن مخصوص تخم مرغ رنگ پوسته استحکام پوسته تغییر شکل پوسته تخریبی یا غیر تخریبی وزن پوسته درصد پوسته ضخامت پوسته در ساختار درونی پوسته بستگی دارد و ممکن است با سویه سن مرغ تخم گذار تولک برای اجباری فاکتور های تغذیه مثل کلسیم فسفر ویتامین ها کیفیت اب پلی یا ساکارید های غیر نشاسته ای انزیم ها الودگی خوراک استرس گرمایی بیماری نوع سیستم تولیدی خواص ازودنی جیره های غذایی تحت تاثیر قرار گیرد .

کیفیت داخلی تخم مرغ به رنگ زرده انسجام غشای پری ویتلین و کیفیت سفید بستگی دارد

 موثر در کیفیت داخلی و خارجی تخم مرغ |

ارزش کیفی تخم مرغ بر اساس استاندارد چند گانه مربوط به کیفیت خارجی کیفیت داخلی تخم مرغ تعیین می شود کیفیت خارجی به تمییزی بافت شکل ان می باشد در حالی که کیفیت داخلی مربوط به تمیزی سفید تخم مرغ و ویسکوزیته ان اندازه اتاقک هوایی شکل و قوام زرده می باشد .

 موثر در ساختمان کیفی پوسته تخم مرغ |

از پوسته تخم مرغ گازه ها مایعات و میکروب عبور می نمایید معمولا محیط داخلی تخم مرغ سترون  ولی در صورتی که رعایت بهداشتی نشود در هنگام حمل نقل ممکن  . به طور اتفاقی الوده شود بدین جهت باید دقت شود که پوسته تخم مرغ را از الئده شدن به فضولات پاک نگه داشت تا از نفوذ میکروب به داخل ان جلوگیری به عمل اید .

 عوامل پوسته تخم مرغ |

در ضخامت پوسته تخم مرغ از نظر اقتصادی بسیار مهم . زیرا هر ساله بر اثر شکستگی تخم مرغ زیان فراوانی به مرغدارن وارد می اید ضخامت تخم مرغ یک خصوصیت کمی . و لذا عوامل ژنتیگی محیطی بر ان تاثیر داررند با انتخاب به نژادی می توان کیفیت تخم مرغ را افزایش داد .

عوامل محیطی و وارثی هر دو در ضخامت پوسته موثر . حرارت سبب کم شدن ضخامت پوسته می شود این امر اغلب با کاهش و نقصان مقدار کلسیم خون توام . تغذیه نیز در ضخامت پوسته اثر فراوانی دارد مر غ که ویتامین d و c  جیره ان کافی نیست اغلب ضخامت پوسته تخم مرغشان کم می شود کمبود منگنز همین اثر را دارد چنانچه شرایط محیطی در یک گله یکنواخت .

شگل قالب تخم مرغ |

شکل قالب تخم مرغ از لحاظ بازار پسندی و استفاده در جوجه کشی دارای اهمیت . هر چه مرغ سن افزایش یابد شکل قالب تخم مرغ به حال عادی نزدیک تر می شود معمولا تخم مرغ که هنگام شروع تخم گذاری توسط مرغ جوان گذارده . اغلب طویل نازک . ولی به مرور شکل عادی خود را کی گیرد .برای مشخص کردن قالب تخم مرغ از دستگاه مخصوص که به اسانی قالب شکل تخم مرغ را مشخص می کند استفاده مخصوص که به اسانی قالب شکل تخم مرغ را مشخص .

اندازه تخم مرغ |

اندازه تخم مرغ یکی از خصوصیات که تولید کنندگان تخم مرغ دارندکان مرغ مادر مورد توجه قرار می دهند زیرا تخم مرغ کوچک بازار پسند همچنین مناسب جوجه کشی نیستند اندازه تخم مرغ را می توان با توزین مرتب ان به دست اورد زیرا موقعی که تخم مرغ تازه است بین وزن اندازه ان ربطه مستقیم ولی در تخم مرغ کهنه به علت تبخیر اب سبک شدن تخم مرغ این رابطه تغییر می کند .

انواع تخم مرغ از نظر سایز : سایز تخم مرغ به سن مرغ نژاد وزن جیره غذایی مرغ شریط محیط پرورش مرغ بستگی دارد .

نتیچه گیری کیفیت تخم مرغ |

در حال حاضر تولید کنندکان طیور رقابت بسیاری در تصاحب بازار مصرف گوشت مرغ تخم مرغ حتی در سطح بین المللی دارند در این میان کیفیت محصول اراعه شده به بازار مصرف دارای اهمیت بسزایی می باشد یکی از مهم ترین رهکار های ایجاد امکان صادرات بهبود کیفیت محصول با توجه به استاندارد جهانی و سلیقه مصرف کنندکان در بازار مصرف . در این راستا عوامل بسیاری بر کیفیت محصولات طیور موثر است .عوامل اعم از مواد مغذی ترکیب مواد خوراکی مواد افزودنی موجود در جیره مدیریت خوراک دهی اثرات مستقیم و متقابل بسایر پیچیده بر کیفیت گوشت مرغ و تخم مرغ تولیدی دارند نحوه تنظیم این عوامل به منظور بهینه سازی کیفیت محصولات طویر به شرایط مختلفی مانند نژاد سن شرایط محیطی و اجتماعی بستگی دارد و کنترول انها نیازمند داشتن تخصص و اگاهی از مجموعه این عوامل می باشد .

تخم مرغ خوراکی صادراتی پوست قرمز , تخم مرغ نطفه دار شتر مرغ , قیمت تخم مرغ خوراکی ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *